Warsztaty kulinarne w Wejherowie
13.06.2018

22 maja uczniowie należący do Klubu Rozsądnych Jadłożerców z Wejherowa wzięli udział w warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez Fundację Szkoła na widelcu.

Warsztaty były przeprowadzone w ramach nagrody specjalnej w Konkursie dla Szkolnych Klubów Niemarnowania. Tematem były wiosenne i letnie śniadania oraz sposoby wykorzystania produktów sezonowych do ich przygotowania. Uczniowie przyrządzili omlety z wiosennymi dodatkami (wśród nich znalazły się szparagi i szpinak), puddingi chia z musem truskawkowym oraz koktajle owocowe.

Cały Klub z niecierpliwością oczekiwał na dzień warsztatów i uczestniczył w nim z pełnym zaangażowaniem. „Bardzo dziękujemy Szkole na widelcu, to były fantastyczne zajęcia, mnóstwo dobrej energii, nowe umiejętności i bomba witaminowa” tak skomentowali warsztaty uczestnicy w swoim wpisie na Facebooku.

Z kolei prowadząca warsztaty Ania wspomina: „Na warsztacie było fantastycznie! Pracownia w szkole była imponująca, nauczyciele i dyrekcja wspaniali. Razem z dziećmi przygotowaliśmy pożywne i kolorowe śniadanie. Nauczycielki były zachwycone zaangażowaniem dzieci podczas warsztatów.”

Było smacznie i zdrowo, czyli tak, jak w kuchni być powinno.


wróć do listy