Ekspedycja Smaków okiem uczniów
27.04.2018

W Gdańsku swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem rozpoczęła grupa młodych odkrywców. Dwoje z nich podzieliło się z nami wrażeniami z wycieczki:

„W Tesco nauczyłam się dużo o warzywach i owocach. Najpierw zaczęliśmy zbierać naklejki ze zdrowym jedzeniem, a pani częstowała nas pomidorami i papryką. Potem zostałam poczęstowana orzechami. Następnie Pan podzielił nas na dwie grupy. Pierwsza musiała w całym Tesco znaleźć jajka, a grupa numer dwa miała znaleźć mleko. Ja byłam w grupie drugiej. Potem poszliśmy do alejki z wodą. Pan nam powiedział, że każdy człowiek powinien w ciągu dnia pić przynajmniej jedną butelkę wody. Potem poszliśmy do magazynu, a tam czekała nas niespodzianka - wielka uczta. Ja zjadłam jogurt z malinami i bananami. Następnie wycieczka się skończyła. W Tesco było bardzo fajnie.” – opowiada Ania, uczestniczka Ekspedycji Smaków.

Fryderyk, kolega Ani, zapamiętał wycieczkę tak: „Na początku Pani wychowawczyni powiedziała, że mamy się rozebrać, zdjąć kurtki, czapki, szaliki, ale zostawić bluzę. Później położyliśmy plecaki do wózka. I weszliśmy na dużą halę. Pan i Pani poczęstowali nas suszonymi owocami, orzechami, pomidorami i papryką i pan powiedział żebyśmy znaleźli małą karteczkę z ogórkami. Pan pokazał mapę świata z owocami i pytał nas gdzie jest mango, a gdzie banan. Pan i pani zaprosili nas do pokoju, w którym był wielki stół. Na stole było bardzo dużo owoców i orzechów, które mogliśmy jeść. Pan nam dał jogurt naturalny, jeden dla każdego. Do jogurtu włożyliśmy, co lubimy i to zjedliśmy. Ale na samym, samiuteńkim końcu wzięliśmy swoje plecaki i kurtki, dostaliśmy też małe prezenciki.”

Jeśli chcielibyście, żeby na stronie pojawiła się relacja z Waszego wyjścia do Tesco w ramach programu „Od uprawy do potrawy”, wyślijcie do nas koniecznie zdjęcia razem z krótkim opisem :)


wróć do listy