Źródła niezdrowego odżywiania

Dlaczego uczniowie, mimo wielu starań nauczycieli i rodziców, nie jedzą zdrowo? Badania pokazują, że uczniowie dobrze znają piramidę żywieniową, jednak nie potrafią wykorzystać tej wiedzy w praktyce i będąc w kuchni lub przy sklepowych półkach dokonują niezdrowych wyborów.

Co więcej, nawet jeśli dzieci zabierają do szkoły zdrowy posiłek, to wiele z nich wyrzuca go do kosza, ponieważ (84% przypadków) wolą kupić słodycze lub słone przekąski (badanie „Talent do niemarnowania”).

Problemem jest też brak praktycznej wiedzy. O ile dzieci potrafią powiedzieć, skąd biorą się produkty typu jajka czy ser (96% uczniów), to mają duże problemy z odszyfrowaniem etykiet, ponieważ nie znają ich pełnego procesu produkcji. Przykładowo, tylko ok 50% dzieci wie, jak powstaje ser (badanie „Przyszłość na talerzu”). Słupki spadają również, gdy zapytamy o różnorodność zdrowych produktów. 96% dzieci zna krowie mleko, ale tylko 1/3 słyszała o mleku owczym lub sojowym.

Metodą na zwalczenie tego zjawiska jest „praca u podstaw”, czyli wypracowywanie zdrowych nawyków i budowanie świadomości. Właśnie dlatego powstał program „Od uprawy do potrawy”, który łączy ze sobą zabawę, praktykę i edukację w niestandardowej formie.


wróć do listy